Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Usługi

Protetyka

Protetyka zajmuje się nie tylko uzupełnianiem braków zębowych (utraconego pojedynczego zęba lub grupy zębów), ale także odbudową i poprawą wyglądu zębów. Odbudowy protetyczne mają za zadanie poprawić jakości życia Pacjenta, zwłaszcza w zakresie estetyki oraz przywrócić utraconą funkcję żucia.

Braki zębowe upośledzają bowiem żucie, mówienie i wpływają niekorzystnie na wygląd rysów twarzy. Są też często przyczyną innych zaburzeń, np. chorób przyzębia, wad zgryzu, zaburzeń czynności stawu skroniowo-żuchwowego i towarzyszących im objawów bólowych. Leczenie protetyczne umożliwia zarówno uzupełnienie pojedynczego braku zębowego (np. korona protetyczna osadzona na implancie lub most protetyczny), jak i pełną odbudowę wszystkich utraconych zębów (od wyjmowanej protezy począwszy aż po nowoczesne uzupełnienia oparte na implantach).

Daje także wręcz nieograniczone możliwości korekty estetycznej – wyglądu i funkcji zębów przebarwionych (np. po leczeniu endodontycznym), zębów uszkodzonych w wyniku urazu, nadmiernego starcia oraz tych o nieprawidłowej wielkości, kształcie czy położeniu w łuku zębowym.

Wśród wykonywanych przez nas prac protetycznych znajdują się uzupełnienia stałe:

  • korony,
  • licówki porcelanowe,
  • uzupełnienia typu onlay, inlay,
  • mosty
  • oraz uzupełnienia protetyczne ruchome – protezy częściowe (uzupełniające brak kilku zębów) i całkowite (w przypadku bezzębia).

 

Korony protetyczne

Znajdują zastosowanie w sytuacji, gdy ząb własny uległ znacznemu zniszczeniu, np. na skutek próchnicy czy urazu. Korona pełni funkcję protekcyjną (ochrania przed złamaniem zęba) oraz estetyczną. Jej ogromną zaletą jest niezmiennie piękny wygląd. To rozwiązanie protetyczne pozwala także na dokonanie korekty kształtu i położenia zęba w łuku zębowym (np. zamknięcie diastemy, wydłużenie korony zęba, redukcje niewielkiego stłoczenia). W zależności od sytuacji klinicznej wykonujemy korony pełnoceramiczne oraz porcelanowe na podbudowie metalowej.

 

Licówki

Licówka to bardzo cienki płatek porcelany, który przyklejany jest do delikatnie opracowanego szkliwa na powierzchni wargowej lub policzkowej zęba. Metoda ta daje możliwość zmiany estetyki uśmiechu – korekty zębów przebarwionych (m.in. opornych na wybielanie), w przypadku wrodzonych wad szkliwa (np. niedorozwoju szkliwa), zębów startych, zniszczonych próchnicą czy wymagających korekty kształtu. Pozwala także wzmocnić wytrzymałość mechaniczną zęba i zapewnić właściwy rozkład sił żucia.

 

Onlay, inlay

To alternatywa wypełnień wykonanych w tradycyjny sposób. Umożliwiają one bardzo dokładną rekonstrukcję anatomicznego kształtu zęba, są odporne na ścieranie, bardzo estetyczne i trwałe. W odróżnieniu od wypełnień zakładanych bezpośrednio przez lekarza w gabinecie, uzupełnienia te są wykonywane w pracowni protetycznej (z porcelany, specjalnych żywic kompozytowych lub złota) na podstawie pobranych wycisków, a następnie wklejane w miejsce brakujących tkanek zęba.

 

Most protetyczny

Most zbudowany jest z przęsła (odtwarzającego kształt i funkcje utraconego zęba lub zębów) oraz z koron jako elementów mocujących go na filarach znajdujących się po obu stronach luki (zębach własnych lub implantach).

 

Protezy ruchome

Tradycyjna, ruchoma proteza z akrylu zapewnia zadowalające efekty estetyczne, jednak cechuje się niskim komfortem użytkowania – może powodować zmianę mowy, upośledzenie odczuwania smaku, nadmierne wydzielanie śliny (albo jej niedobór) czy uczucie obecności ciała obcego w jamie ustnej. Największym problemem pozostają jednak kwestie funkcjonalne – utrata siły żucia. W tego typu uzupełnieniach siły wyzwalane przy gryzieniu są przenoszone przez błonę śluzową i okostną na kość szczęki/ żuchwy i nie są w pełni fizjologiczne.

Badania naukowe dowodzą, że użytkownik protezy posiada jedynie 25% wyjściowej siły żucia, którą posiadałby mając swoje własne zęby. Z tego powodu naszym Pacjentom w przypadkach rozległych braków zębowych czy bezzębia, rekomendujemy uzupełnienia protetyczne oparte na implantach!

Znajdź centrum stomatologiczne w Twoim mieście, które świadczy usługi z zakresu protetyki.