Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Usługi

Leczenie kanałowe

Endodoncja to dziedzina stomatologii zachowawczej pozwalająca na uratowanie i pozostawienie w jamie ustnej zębów, których miazga została chorobowo zmieniona.

Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na usunięciu żywej, będącej w stanie zapalnym, a często także zainfekowanej miazgi z jamy zęba (tj. komory zęba i kanałów korzeniowych). W przypadku powtórnego leczenia kanałowego usuwany jest materiał wypełniającego kanał. W kolejnym etapie następuje opracowanie kanałów metodami chemo-mechanicznymi (tj. dokładne oczyszczenie wewnętrznych ścian kanału, wypłukanie ich, odkażenie i osuszenie).

Ostatnim etapem leczenia endodontycznego jest szczelne wypełnienie kanałów na całej ich długości specjalnym materiałem. Pozwala to na zapobieżenie wystąpieniu infekcji bakteryjnej i powikłań w postaci bólu czy zmian patologicznych w tkankach otaczających korzeń zęba.

Dzięki użyciu nowoczesnych urządzeń diagnostycznych i leczniczych oraz specjalistycznych narzędzi endodontycznych możemy utrzymać w jamie ustnej pacjenta zęby, które jeszcze niedawno skazane były na usunięcie.

Terapia endodontyczna jest obarczona dużym ryzykiem niepowodzenia. Wiąże się to z warunkami biologicznymi i anatomią zębów – obecnością wąskich i zakrzywionych kanałów o nieregularnym przebiegu, bocznymi odgałęzieniami głównych kanałów, do których dostęp jest utrudniony. Światowe źródła podają, że ok 25% zabiegów leczenia kanałowego kończy się niepowodzeniem (ząb utrzymuje się w jamie ustnej poniżej 5 lat).

Leczenie kanałowe z użyciem mikroskopu
We współczesnej endodoncji nie mówimy już o kanale korzeniowym ale o systemie kanałów korzeniowych – skomplikowanej trójwymiarowej strukturze, z licznymi odgałęzieniami. To najmniejszy obszar jamy ustnej modyfikowany w procesie leczenia endodontycznego. Dlatego tak ważne jest stosowanie podczas leczenia kanałowego specjalnych urządzeń pozwalających na powiększenie pola operacyjnego. Dzięki zastosowaniu mikroskopu zwiększają się możliwości diagnostyczne (np. pęknięć korzeni, które nie są widoczne gołym okiem czy w badaniach rtg) oraz terapeutyczne. Mamy możliwość dotarcia do bardzo trudnych odcinków kanałów korzeniowych pod kontrolą wzroku i doświetlenie pola operacyjnego, co czyni leczenie bardziej przewidywalnym i efektywnym.

Znajdź centrum stomatologiczne w Twoim mieście, które świadczy usługi z zakresu leczenia kanałowego (endodencji).