Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Usługi

Leczenie chorób przyzębia

Najczęstszą przyczyną utraty zębów są choroby przyzębia, a nie (jak się powszechnie uważa) próchnica i jej powikłania. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia aż 8 na 10 osób cierpi na choroby przyzębia.

Choroby przyzębia dotyczą tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w kości, tj. dziąsła, ozębnej, cementu i kości wyrostka zębodołowego. Główną przyczyną powstawania chorób przyzębia są bakterie płytki nazębnej, która odkłada się w wyniku zaniedbań higienicznych przede wszystkim na styku szyjki zęba z dziąsłem oraz w przestrzeniach międzyzębowych.

W sytuacji kiedy płytka nazębna nie jest regularnie i skutecznie usuwana podczas codziennych zabiegów higienizacyjnych (szczotkowania zębów, nitkowania przestrzeni międzyzębowych, płukania jamy ustnej), dziąsła ulegają podrażnieniu. Pojawiają się pierwsze objawy – zaczerwienienie oraz krwawienie – sygnał, że doszło do powstania stanu zapalnego dziąseł.

Objawów tych nie należy lekceważyć! Należy jak najszybciej zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza stomatologa!

Efektem nieleczonego stanu zapalnego dziąseł jest zapalenie przyzębia obejmujące nie tylko dziąsło, ale i głębiej położone tkanki, w tym kość wyrostka zębodołowego. Mamy wówczas do czynienia z nasileniem krwawienia z dziąseł, zmianą linii przebiegu dziąsła (cofaniem się linii dziąsła i powstawaniem tzw. recesji dziąsła), odsłonięciem korzenia zęba. Zniszczeniu ulegają tkanki otaczające ząb, co prowadzi do rozchwiania i utraty zęba lub grupy zębów.

Do czynników ryzyka chorób przyzębia zaliczamy:

  • próchnicę i jej powikłania,
  • wady zgryzu,
  • obecność chorób ogólnoustrojowych (np. cukrzycy, osteoporozy),
  • czynniki genetyczne,
  • zaburzenia hormonalne (np. choroby tarczycy),
  • długotrwały stres,
  • nieprawidłowe odżywianie,
  • brak witamin i minerałów
  • oraz palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu.

 

Przebieg choroby przyzębia u jednych Pacjentów może być bardzo powolny, bez występowania uciążliwych objawów, u innych zaś – agresywny i szybko postępujący.

Należy pamiętać, że choroby przyzębia mają wpływ na stan zdrowia całego organizmu. Pacjenci ze schorzeniami przyzębia narażeni są na podwyższone ryzyko rozwoju miażdżycy, cukrzycy, chorób serca, udaru, chorób nerek i reumatoidalnego zapalenia stawów. Przyszłe mamy z kolei narażone są na wystąpienie powikłań ciążowych, takich jak np. przedwczesne porody czy niska waga urodzeniowa dziecka.

Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, należy regularnie poddawać się badaniu oraz zabiegom higieny jamy ustnej wykonywanym w gabinecie stomatologicznym. Klucz do sukcesu w tym przypadku leży po stronie Pacjenta – jest nim stosowanie się do zaleceń lekarza oraz skrupulatne przestrzeganie terminów wizyt kontrolnych i higienizacyjnych.

Nowoczesna periodontologia dysponuje szerokim wachlarzem metod leczenia chorób przyzębia w zależności od stopnia zaawansowania choroby, począwszy od zabiegów higienizacyjnych (usunięcia kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego), aż po odtworzenie zniszczonych tkanek za pomocą nowoczesnych preparatów (biomateriałów). Dzięki przeprowadzonej przez nas terapii Pacjent może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

 

Znajdź centrum stomatologiczne w Twoim mieście, które świadczy usługi z zakresu periodontologii.