Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Porady

Skaling – usunięcie kamienia nazębnego (higienizacja zębów)

Skaling polega na rozbicie i usunięcie kamienia nazębnego (złogów pod- i naddziąsłowych) dzięki falom ultradźwiękowym emitowanym przez końcówkę pracującą skalera.

Kamień nazębny to twardy, ściśle przylegający do powierzchni zęba zmineralizowany złóg o szorstkiej powierzchni. Odkłada się na powierzchniach zębów (szczególnie w okolicach ujść ślinianek, tj. na językowych powierzchniach siekaczy dolnych czy policzkowych zębów trzonowych górnych), w wyniku procesu mineralizacji płytki nazębnej, a więc konsekwencji zaniedbań higienicznych jamy ustnej. Tworzy się już po 24 godzinach od zaprzestania lub niedokładnego przeprowadzania zabiegów higienicznych. Kamień nazębny wywołuje stan zapalny dziąseł i drażni je mechanicznie.

Urządzenia ultradźwiękowe służące do usuwania kamienia nazębnego (tzw. skalery) przekazują energię w postaci wibracji o wysokiej częstotliwości na końcówkę pracującą, która w kontakcie ze złogiem powoduje jego kruszenie i oderwanie od powierzchni zęba. Zabiegi te są całkowicie bezpieczne i mogą być stosowane u kobiet w ciąży, tak aby zapobiegać stanom zapalnym dziąseł (niebezpiecznym dla rozwijającego się płodu) oraz zachować zdrowie jamy ustnej i całego organizmu kobiety w tak ważnym dla przyszłej mamy czasie. Najlepiej przeprowadzać takie zabiegi w drugim trymestrze ciąży. Częstotliwość tych zabiegów to 1-2 razy w roku, a u pacjentów cierpiących na schorzenia przyzębia – częściej, nieraz co 3 miesiące, zawsze wg zaleceń lekarza.


Przeczytaj inne artykuły: