Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Porady

Recesje dziąseł – jak powstają i jak je leczyć?

Recesja dziąsła to odsłonięcie powierzchni korzenia spowodowane przemieszczeniem dziąsła do góry przy zębach górnych lub do dołu – przy zębach dolnych. Prowadzi to przede wszystkim do trzech negatywnych skutków: estetycznego, dolegliwości bólowych i zwiększenia podatności na próchnicę.

Problem estetyczny jest oczywisty – zęby z „niższym” poziomem dziąsła wydają się dłuższe i mniej proporcjonalne.

Dolegliwości bólowe są skutkiem nadwrażliwości w okolicy szyjki zęba, która naturalnie powinna być pokryta dziąsłem. Szyjki zębów są bardzo wrażliwe na bodźce, zwłaszcza zimne. Zwłaszcza młodzi Pacjenci skarżą się na dolegliwości bólowe przy piciu zimnych napoi i jedzeniu zimnych potraw.

Zęby z recesjami są również bardziej podatne na próchnicę. Następstwem recesji jest obnażenie miejsca, które nie jest pokryte ani dziąsłem, ani odpornym szkliwem i zostaje wystawione na atak bakterii. Do tego zęby z recesjami są trudniejsze do doczyszczenia przez Pacjenta – to kolejny czynnik, który pogarsza sytuację, co często kończy się ubytkiem próchnicowym w miejscu odsłoniętego korzenia.

Przyczyny recesji dziąseł

Powodów jest kilka, najczęściej nakładają się na siebie. Często jeden czynnik sam nie wywoła problemu, ale już połączenie dwóch lub więcej prowadzi do recesji dziąseł.

Nieprawidłowe ustawienie zębów w obrębie kości i względem siebie
Przede wszystkim mowa o wadach ortodontycznych. Ząb, który stoi „poza kością” jest bardzo predysponowany do recesji, a ząb ustawiony idealnie – bardzo rzadko ma recesję dziąsła. Leczenie ortodontyczne może powodować recesje i leczyć recesje. Nie, to nie pomyłka. Jeżeli masz wadę zgryzu, to jest prawdopodobne, że będziesz mieć również recesje. W takich sytuacjach często konieczne jest zarówno ortodontyczne ustawienie zębów aparatem, jak i chirurgiczne przykrycie recesji.
Jeśli recesje powstały już po leczeniu ortodontycznym, to może być to powikłaniem tego leczenia, np. jeden ząb stoi częściowo poza kością. Nie musi to być wynik nieprawidłowego leczenia – w niektórych sytuacjach po prostu nie da się optymalnie ustawić zębów.

Wypełnienia przyszyjkowe lub odbudowy protetyczne schodzące poniżej poziomu dziąsła

W niektórych sytuacjach tworzą miejsca, które pacjentowi jest ciężko doczyścić, zbierają się tam resztki pokarmowe, płytka nazębna i na skutek stanu zapalnego powstaje recesja.

Cienki fenotyp dziąsła

w uproszczeniu to genetycznie uwarunkowana niewielka grubość dziąsła

Zapalenie dziąseł
na skutek niedoczyszczania płytki nazębnej i tworzenia kamienia zębowego- zła higiena jamy ustnej

Wśród przyczyn recesji dziąseł można wymienić także:

  • nieprawidłowe wędzidełko wargi lub płytki przedsionek jamy ustnej,

  • biżuterię w obrębie jamy ustnej, zwłaszcza kolczyk na wardze lub języku,

  • zbyt agresywne i nieumiejętne szczotkowanie zębów, używanie twardej szczoteczki.

Jak leczy się recesje dziąseł

W większości przypadków, żeby uzyskać stabilny efekt konieczne jest przeniesienie niewielkiego paska dziąsła z podniebienia, określanego profesjonalnie jako „przeszczep podnabłonkowej tkanki łącznej”. Nazwa i opis tej części zabiegu może wydawać się groźna i skomplikowana, ale nic bardziej mylnego.

Fragment dziąsła pobierany z podniebienia jest niewielki, a dziąsła na podniebieniu jest bardzo dużo i szybko odrasta do stanu wyjściowego – dlatego jest najlepszym miejscem do pobrania. Nazwa „przeszczep” również kojarzy się z poważnymi zabiegami przeszczepu serca lub nerki, ale w zasadzie nie ma z nimi nic wspólnego. Bardziej adekwatnym jest określenie tego zabiegu jako pobranie małego prostokąta dziąsła i przyszycie go tam, gdzie go brakuje. Małego, bo wielkości np. 5 mm szerokości i 20 mm długości.

Przykładowy zabieg polega właśnie na pobraniu tkanki z podniebienia, przyszycia go niewielkimi szwami i przesunięcia dziąsła z okolicy pola zabiegu. Oba etapy są wykonywane w trakcie jednego zabiegu, w znieczuleniu miejscowym (np. jak do usunięcia zęba), a na następnej wizycie są zdejmowane szwy.

Zabieg nie jest rozległy, można spodziewać się pewnych dolegliwości bólowych, obrzęku („opuchlizny”) i delikatnego krwawienia po zabiegu. W pierwszych dniach jest bardzo ważne, żeby Pacjent nie naciągał wargi/policzka w miejscu zabiegu (np. podziwiając jego efekt), bo można w ten sposób zerwać szwy.

Jeśli chodzi o ograniczenia zabiegu, to pierwszym z nich jest higiena jamy ustnej, która jest kluczowa, żeby nie zakazić miejsca zabiegu. Drugim jest ortodontyczne ustawienie zęba – dlatego często operator kieruje najpierw na konsultację do ortodonty, w celu oceny możliwości prawidłowego ustawienia zęba. Niekiedy ząb tak źle stoi, że samo pokrycie recesji się zwyczajnie nie uda. Trzecim ograniczeniem jest rozmiar recesji. Duże recesje niekiedy nie są możliwe do pokrycia w 100%, a jedynie częściowo.

Konsultacja z lekarzem jest niezbędna. Recesje nie cofają się same, obserwacja zazwyczaj prowadzi do pogorszenia sytuacji i obniża skuteczność spóźnionego zabiegu.

Autor: Łukasz Książek, LUX MED Stomatologia Gdańsk, Al. Grunwaldzka 347