Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Porady

Problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym

Staw skroniowo-żuchwowy to obszar w okolicy ucha, łączący ruchomą kość żuchwy z nieruchomą kością czaszki. To wyjątkowy staw w organizmie człowieka. Dlaczego? Tak naprawdę to zespół dwóch stawów połączonych jedną kością. Chociaż wykonują różne funkcje ich praca zawsze jest wzajemnie powiązana.

Jak zbudowany jest staw skroniowo-żuchwowy

Dodatkowo budowa stawu też wydaje się być unikatowa- tworzą go struktury kostne, chrzęstny krążek stawowy, torebka stawowa ze stabilizującymi ją więzadłami oraz maź stawowa. Każdy z tych elementów pełni określoną rolę:

  • Krążek stawowy znajdujący się pomiędzy kośćmi redukuje siłę nacisku żuchwy w kierunku ucha o 90%.
  • Maź wytwarzana podczas ruchu stawu nawilża i odżywia otaczające ją struktury.

Harmonia budowy i funkcji stawów skroniowo-żuchwowych, zębów i mięśni umożliwia wykonywanie codziennych czynności takich jak żucie, mowa, połykanie i oddychanie.

Co się dzieje, gdy staw przestaje działać prawidłowo

Co się stanie, gdy ta harmonia zostanie zaburzona? Automatycznie wykonywane podstawowe funkcje życiowe zaczną sprawiać dyskomfort i ból. Mogą najpierw pojawić się niepozorne, dające się ignorować oznaki problemu – takie jak odpryski szkliwa na zębach, lekkie przemieszczenie zębów, pojedyncze klikanie przy otwieraniu ust, sztywność mięśni twarzy po przebudzeniu, bóle głowy, kłucie w okolicy ucha.

Bez kontroli u specjalisty, objawy mogą z czasem się rozwijać i nasilać. Bóle głowy mogą stać się częstsze, bardziej uciążliwe, promieniujące w ucho, oko, żuchwę, zęby, szyję, plecy. Na ból ucha mogą przestać działać leki przeciwbólowe. Może się pojawić się:

  • szczękościsk,
  • bezsenność,
  • szumy uszne.

Zęby będą ulegały starciu, mogą być nadwrażliwe na bodźce zewnętrzne, a trzaski w okolicy ucha będą stawały się częstsze i głośniejsze. Tak nasilone objawy będą wymagać długiego i wielospecjalistycznego leczenia.

Przyczyny problemów

U większości pacjentów problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym spowodowane są stresem

(wywoływanym ciężką umysłową wielogodzinną pracą przy komputerze, zobowiązaniami kredytowymi, tematem pandemii i wojny), który kumulując się w organizmie człowieka powoduje odruchowe zaciskanie zębów lub zgrzytanie nimi.

Zaciskanie zębów jest groźniejsze w skutkach, ponieważ wyzwalane ogromne siły nacisku doprowadzają do przemieszczania lub niszczenia struktur stawu, bólu mięśni twarzy, ścierania się zębów. Niektóre następstwa bywają nieodwracalne. Ważne jest, aby po zaobserwowaniu u siebie wyżej opisanych objawów zgłosić się na badanie do specjalisty.

Zgrzytanie zębami może być spowodowane nie tylko stresem, ale również refluksem żołądkowym, bezdechem nocnym lub chorobami pasożytniczymi. Na kontroli u specjalisty, po dobrze zebranym wywiadzie i badaniu będzie można zastosować odpowiednio ukierunkowane leczenie.

Jak zadbać o zdrowie stawów

Chcąc już dziś zadbać o zdrowie swoich stawów skroniowo-żuchwowych, należy pamiętać aby:

  • nie otwierać za szeroko ust ( max. na szerokość 3 palców),
  • nie trzymać w stałym kontakcie zębów, bo stawy lubią ruch,
  • dbać o ilość i jakość snu, gdyż tylko głęboki sen umożliwia pełną regenerację układu mięśniowego, przez wytwarzanie odpowiednich hormonów,
  • stosować różne metody redukcji stresu.

W razie pojawienia się niepokojących objawów trzeba jak najszybciej zgłosić się do specjalisty zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych.

Autor: Lek. Dent. Natalia Kościelska, LUX MED Stomatologia, Wrocław, ul. Fabryczna 6