Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Porady

Poradnik stomatologiczny na czas epidemii

Pomimo trudnej sytuacji epidemiologicznej chcemy pozostać z kontakcie z Państwem i służyć zarówno poradą lekarską jak również w razie pilnej potrzeby udzielać doraźnej pomocy stomatologicznej w placówce dyżurnej.

 

W poniższym artykule zebraliśmy szereg profesjonalnych porad, które mogą okazać się niezwykle pomocne w tym trudnym dla wszystkich czasie.

 

Problem/objawy: Nadwrażliwość zębów (nadwrażliwość zębiny)

Nasza porada: Unikaj kwaśnych oraz słodkich pokarmów i napojów (szczególnie gazowanych). Unikaj napojów i pokarmów bardzo zimnych i bardzo gorących. Stosuj pastę oraz płukankę do zębów nadwrażliwych. Możesz zastosować preparat MI Paste Plus lub Tooth Mousse (firmy GC).

 

Problem/objawy: Zaplanowane leczenie specjalistyczne, np. zabieg chirurgiczny (np. usunięcie „ósemki”), leczenie protetyczne itp.

Nasza porada: Planowe zabiegi ze względu na stan epidemii zostały zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przesunięte do czasu ustabilizowania się sytuacji epidemiologicznej. Jeżeli ząb nie daje żadnych dolegliwości i objawów klinicznych zaczekaj aż będzie możliwe wykonanie zabiegu w placówce. Jeżeli potrzebujesz szczegółowych informacji co do dalszego postępowania – zgłoś się na poradę telemedyczną przez Portal Pacjenta lub skontaktuj się z infolinią. Jeżeli ząb daje dolegliwości bólowe lub pojawiają się takie objawy jak np. obrzęk lub trudności w otwieraniu ust; także w każdej sytuacji, która wymaga porady lekarza – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Po rozmowie z lekarzem możesz otrzymać e-receptę i/lub zostaniesz umówiony na wizytę w placówce w ramach pomocy doraźnej.

 

Problem/objawy: Uszkodzony aparat ortodontyczny, proteza

Nasza porada: Jeżeli uszkodzenie nie wpływa w sposób zasadniczy na możliwość stosowania aparatu czy protezy zaczekaj, aż będzie możliwa wizyta w placówce. Nie dokonuj napraw na własną rękę (np. sklejenie klejem uniwersalnym)! Jeżeli aparat kaleczy śluzówkę należy nałożyć wosk ochronny (ortodontyczny) na powierzchnię aparatu w celu zapobiegania dalszym uszkodzeniom; można zastosować GLIMBAX do płukania jamy ustnej; jeżeli w/w zabiegi będą nieskuteczne – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Jeżeli uszkodzenie dotyczy aparatu stałego lub retencji – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Nie dokonuj żadnych napraw uszkodzonego elementu aparatu samodzielnie.

 

Problem/objawy: Utrata wypełnienia, odłamany fragment zęba

Nasza porada: Jeżeli ząb nie daje żadnych dolegliwości – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta Lekarz dyżurny udzieli Ci porady i ustali dalsze postępowanie. Jeżeli ząb daje dolegliwości bólowe (np. reaguje na zimno czy ciepło) – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta w celu umówienia wizyty w placówce.

 

Problem/objawy: Ząb z opatrunkiem tymczasowym/rozpoczęte leczenie

Nasza porada: Jeżeli ząb nie daje żadnych dolegliwości – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Lekarz dyżurny udzieli Ci porady i ustali dalsze postępowanie. Lekarz dyżurny ma dostęp do dokumentacji medycznej z przebiegu leczenia oraz zdjęć RTG i na ich podstawie udzieli wskazówek co do dalszego postępowania. Jeżeli ząb daje dolegliwości skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta w celu umówienia wizyty w placówce.

 

Problem/objawy: Krwawiące dziąsła

Nasza porada: Należy zakupić w aptece pastę do zębów dedykowaną tego typu problemom np. Lacalut Active lub Parodontax, oraz płukankę (np. płyn Eludril) i stosować zgodnie z zaleceniem producenta. Jeżeli w/w preparaty nie okażą się skuteczne, skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Podczas rozmowy z lekarzem otrzymasz poradę lekarską lub zostaniesz umówiony na wizytę w placówce w ramach pomocy doraźnej.

 

Problem/objawy: Wyrzynająca się „ósemka”

Nasza porada: Zastosuj płukanie Eludrilem ok. 4 x dziennie przez 5-7 dni lub preparat Glimbax, miejscowo na dziąsło lub miejscowo żel Elugel 2 x dziennie na zmienione zapalnie miejsce. Jeżeli w/w preparaty okażą się nieskuteczne, pojawią się objawy kliniczne takie jak np. obrzmienie, treść ropna, podwyższona temperatura, skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta. Po rozmowie z lekarzem możesz otrzymać e-receptę i/lub zostaniesz umówiony na wizytę w placówce w ramach pomocy doraźnej.

 

Problem/objawy: Przedłużenie SANACJI

Nasza porada: Jeżeli termin zakończenia obowiązywania sanacji przypada za 2-3 miesiące należy poczekać na wizytę w placówce. Jeżeli termin zakończenia obowiązywania sanacji upływa za kilka dni, skontaktuj się z infolinią.

 

Problem/objawy: Uszkodzenie błony śluzowej, zranienie, afty

Nasza porada: Zastosuj płukanie: płukanka z soli lub sody oczyszczonej (½ łyżeczki soli lub sody na szklankę ciepłej wody; stosuj 4 x dziennie) lub wypróbuj takie preparaty (do kupienia w aptece bez recepty) jak Corsodyl, Curasept; miejscowo możesz zastosować Anaftin, Dezaftan – nasączyć patyczek kosmetyczny i przyłożyć na zmianę na błonie śluzowej. Jeżeli w/w preparaty nie przyniosą poprawy, skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta.

 

Problem/objawy: Odcementowana korona, most

Nasza porada: Skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta.

 

Problem/objawy: Dolegliwości przy wyrzynaniu zębów (dzieci)

Nasza porada: Płukanie: płukanka z soli lub sody oczyszczonej (½ łyżeczki soli lub sody na szklankę ciepłej wody 4 x dziennie); Dentinox żel, Bobodent żel miejscowo na okolicę dziąsła przy wyrzynającym się zębie. Jeżeli w/w metody nie przyniosą poprawy i dolegliwości nie ustępują lub gdy pojawia się zasinienie nad wyrzynającym się zębem – skontaktuj się z infolinią lub umów się na poradę telemedyczną stomatologiczną na Portalu Pacjenta.

 

Problem/objawy: Zapalenie kątów ust (tzw. zajady)

Nasza porada: Zastosuj witaminę B – complex, alantan maść na kąty ust, pomadkę Tisane; zastanów się czy nie zmieniałeś ostatnio środków do higieny jamy ustnej, jeżeli tak to je odstaw i powróć do stosowanych dotychczas.

 

Problem/objawy: Skierowania na badania RTG (pantomogram, rtg/rvg zębowe, cefalometria, rtg tele-boczne głowy, CBCT)

Nasza porada: Wszystkie planowe badania z użyciem promieniowania jonizującego (RTG) zostały obecnie zgodnie z wytycznymi zawieszone. Skierowania na w/w będą miały przedłużony termin ważności i gdy tylko sytuacja epidemiologiczna ustabilizuje się będzie możliwe wykonanie planowych badań. Jeżeli zaistnieje konieczność wykonania badania rtg w ramach pomocy doraźnej, zostaniesz skierowany bezpośrednio przez lekarza do pracowni RTG w placówce w czasie trwania wizyty.

Kategoria: Koronawirus

Przeczytaj inne artykuły: