Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Porady

Nakładki Invisalign vs tradycyjny aparat – czy leczenie różni się ceną?

Leczenie wad zgryzu nakładkami Invisalign staje się coraz popularniejsze. Nic dziwnego – dla Pacjenta oznacza brak ograniczeń w codziennym życiu, a utrzymanie higieny jest o wiele prostsze. Często można jednak usłyszeć opinię, że leczenie Invisalign jest o wiele droższe od tradycyjnego aparatu – sprawdzamy czy to prawda.

 

Co składa się na koszt leczenia ortodontycznego?

Proces leczenia ortodontycznego zawsze zaczynamy od odpowiedniej diagnostyki – wykonania zdjęcia RTG. Aby przygotować plan leczenia, lekarz musi wiedzieć, jak wyglądają nasze zęby. Dlatego pobiera wycisk – tradycyjny lub (w leczeniu Invisalign) cyfrowy skan naszej jamy ustnej.

Następny ważny krok to opracowanie planu leczenia oraz wyprodukowanie indywidualnego zestawu nakładek lub tradycyjnego aparatu. Podsumowując koszty leczenia należy pamiętać również o cenach wizyt w gabinecie oraz przygotowaniu aparatu retencyjnego, który będzie potrzebny, by utrwalić efekty naszego leczenia.

 

Leczenie Invisalign – cały koszt w planie leczenia

Decydując się na metodę Invisalign, otrzymujesz kompletny plan leczenia. Kiedy podejmiesz decyzję, podpisujesz umowę na całość procesu. Ten koszt na początku wydaje się być wyższy niż w przypadku leczenia aparatem stałym. Jednak kiedy podsumujemy wszystkie opłaty:

  • za założenie aparatu,
  • za leczenie (które trwa od 1,5 roku do 3 lat),
  • za zdjęcie aparatu,

okazuje się, że koszty są porównywalne – a często nawet niższe w przypadku leczenia nakładkami.

 

Koszty obu metod są zbliżone – jak to policzyliśmy?

Ceny wizyt w trakcie tradycyjnego leczenia, które trwa nawet kilka lat mogą wzrosnąć (a biorąc pod uwagę rosnące koszty usług najprawdopodobniej tak będzie). Każda kolejna droższa wizyta podnosi całościowy koszt leczenia.

1) Im bardziej zaawansowana wada zgryzu tym dłuższe leczenie aparatem stałym
Dłuższe leczenie oznacza większy koszt całkowity. Całość leczenia aparatem stałym ma porównywalną cenę lub jest tylko minimalnie tańsze niż system Invisalign Comprehensive (przeznaczony dla bardziej skomplikowanych wad). Wybierając Invisalign Comprehensive pacjent korzysta jeszcze przez 5 lat z zagwarantowanej opieki lekarza – to bardzo ważne przy ciężkich wadach ortodontycznych.

Leczenie aparatem stałym zawsze będzie trwało dłużej ze względu na konieczność przejścia przez pełną sekwencję łuków ortodontycznych oraz sposób przekładania sił na zęby. Przy aparacie stałym siły są przekazywane tylko od przedsionka jamy ustnej – dlatego niektóre ruchy zębów są trudne do przeprowadzenia. Nakładka Invisalign przekłada siły na ząb z każdej strony – od przedsionka, strony podniebiennej i żującej. Z tego względu leczenie przebiega często nawet połowę krócej.

2) Przy niewielkiej wadzie zgryzu leczenie Invisalign to niższy koszt
Założenie aparatu stałego górnego i dolnego, wizyty przez 1,5 roku (to minimalny czas noszenia potrzebny, żeby przejść przez sekwencję łuków) i demontaż aparatu to łącznie większy koszt (szczególnie przy aparacie estetycznym) niż leczenie Invisalign Lite.

3) Gwarantowany czas leczenia
Szczególnie w przypadku opcji Invisalign Lite, przeznaczonej dla niewielkich wad zgryzu widać znaczącą różnicę. W przypadku Invisalign Lite leczenie może zakończyć się w ciągu nawet 140 dni. W przypadku aparatu stałego to przynajmniej 1,5 roku.

 

Leczenie tradycyjnym aparatem – dodatkowe koszty w czasie leczenia

Kiedy już zdecydujesz się na założenie tradycyjnego aparatu, początkowy koszt będzie mniejszy niż w Invisalign. Jednak musisz pamiętać o kolejnych kosztach:

  • Częstsze wizyty u ortodonty i dłuższy czas trwania leczenia;
  • Awarie aparatu – dodatkowe wizyty i naprawa;
  • Koszty związane z trudniejszym utrzymaniem higieny (począwszy od specjalnych szczoteczek ortodontycznych, po wizyty związane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju próchnicy).

 

Podsumowując – koszt obu metod jest bardzo zbliżony. Główną różnicą jest sposób płatności – w przypadku Invisalign na początku musimy zapłacić producentowi za cały zestaw nakładek. Większa płatność na start może być utrudnieniem, jednak w LUX MED Stomatologia staramy się dopasować do możliwości Pacjentów.

Pamiętaj! Wyższy koszt na początku leczenia nie musi być przeszkodą – możesz opłacić leczenie w etapach lub skorzystać z płatności ratalnych z MediRaty.

Niezależnie od tego, którą metodę wybierzesz, nie odkładaj leczenia wad zgryzu. Jest ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim z troski o swoje zdrowie.

Kategoria: Ortodoncja

Przeczytaj inne artykuły: