Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Porady

Etapy leczenia chorób przyzębia (periodontologia)

Nowoczesna periodontologia dysponuje całym wachlarzem metod leczenia chorób przyzębia w zależności od stopnia zaawansowania choroby – począwszy od zabiegów higienizacyjnych – usunięcia kamienia poddziąsłowego i naddziąsłowego, aż po odtworzenie zniszczonych tkanek za pomocą nowoczesnych preparatów (biomateriałów). Dzięki przeprowadzonej terapii Pacjent może cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.

Rodzaj i zakres leczenia zależy od postawionego rozpoznania oraz stopnia zaawansowania schorzenia. Każdy rodzaj leczenia wymaga od pacjenta pełnego zaangażowania – dotyczy to zarówno procedur stosowanych w gabinecie stomatologicznym, jak również zabiegów wykonywanych przez pacjenta w domu.

Leczenie zapaleń przyzębia składa się z trzech etapów:

  1. Leczenia przeciwzapalnego (faza higienizacyjna) – opanowanie stanu zapalenia przyzębia poprzez mechaniczne usunięcie złogów kamienia i płytki nazębnej. Faza ta nie kończy się na jednej wizycie – pacjenci korzystają z zabiegów higienizacji regularnie (co trzy lub sześć miesięcy).
  2. Fazy korekcyjnej – zdecydowana większość zapaleń dziąseł ustępuje całkowicie po wdrożeniu fazy higienizacyjnej. Natomiast w przypadkach bardziej zaawansowanych często konieczne jest wprowadzenie dodatkowych zabiegów, w tym rozważenie zastosowania zabiegów chirurgicznych takich jak np. regeneracja tkanek przyzębia.
  3. Fazy podtrzymującej osiągnięte efekty terapii – po wstępnym leczeniu periodontologicznym pacjent wchodzi w okres leczenia podtrzymującego – dążymy do utrzymania wyników leczenia periodontologicznego. Dzięki systematycznym zabiegom oczyszczania płytki nazębnej i kontroli stanu przyzębia zwiększa się szansa na zatrzymanie postępu choroby. Częstotliwość wizyt kontrolnych jest ustalana indywidualnie dla każdego pacjenta w zależności od stanu higieny jamy ustnej oraz stopnia zaawansowania choroby.
Kategoria: Periodontologia

Przeczytaj inne artykuły: