Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Porady

Czym są choroby przyzębia i jak je prawidłowo rozpoznać?

Aktualnie najczęstszą przyczyną utraty zębów są choroby przyzębia a nie próchnica i jej powikłania, jak się powszechnie wydaje. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia aż 8 na 10 osób cierpi na choroby przyzębia.

Wyniki badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce są alarmujące. Odsetek osób ze zdrowym przyzębiem oscyluje pomiędzy 1,6% w grupie 35 – 44 lata i 0,8% w grupie 65 – 74 lata. Wraz z wiekiem wzrasta odsetek pacjentów wymagających leczenia specjalistycznego.

Te dane oraz inne doniesienia o wzrastającej liczbie zachorowań na raka jamy ustnej wskazują na dużą potrzebę leczenia stomatologicznego, w tym periodontologicznego, obejmującego zabiegi profilaktyczno-lecznicze, jak również ukierunkowanego na „czujność onkologiczną”.

Związek zapaleń przyzębia z chorobami ogólnoustrojowymi stanowi od lat temat doniesień naukowych. Powikłaniem nieleczonych schorzeń przyzębia jest nie tylko utrata uzębienia. Istotą stanu zapalnego jest także ogólny wzrost poziomu mediatorów zapalnych, które są czynnikiem ryzyka chorób, takich jak: cukrzyca, miażdżyca, udar mózgu, choroby sercowo-naczyniowe, przedwczesne porody, niska waga urodzeniowa, rak trzustki, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.

Zdrowe dziąsło charakteryzuje się gładką powierzchnią i bladoróżowym zabarwieniem. Brzeg dziąsła przebiega równolegle do szyjki zęba a brodawki międzyzębowe idealnie wypełniają przestrzeń pomiędzy sąsiadującymi zębami.

Choroby przyzębia dotyczą tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w kości, tj. dziąsła, ozębnej, cementu i kości wyrostka zębodołowego. Główną przyczyną powstawania chorób przyzębia są bakterie płytki nazębnej. W sytuacji gdy nie jest ona regularnie i skutecznie usuwana podczas codziennych zabiegów higienizacyjnych (szczotkowania zębów, nitkowania przestrzeni międzyzębowych, płukania jamy ustnej) dziąsła ulegają podrażnieniu. Pojawia się obrzęk dziąseł i krwawienie.

Efektem nieleczonego stanu zapalnego dziąseł jest zapalenie przyzębia obejmujące nie tylko dziąsło ale i głębiej położone tkanki, w tym kość wyrostka zębodołowego.

Mamy wówczas do czynienia z nasileniem krwawienia z dziąseł, zmianą linii przebiegu dziąsła (cofaniem się linii dziąsła i powstawaniem tzw. recesji dziąsła), odsłonięciem korzenia zęba. Zniszczeniu ulegają tkanki otaczające ząb, co prowadzi do rozchwiania i utraty zęba lub grupy zębów.

Do czynników sprzyjających wystąpieniu schorzeń przyzębia należą m.in.: zła higiena jamy ustnej, palenie tytoniu, nieodpowiednia dieta, choroby ogólnoustrojowe (np. cukrzyca, osteoporoza), stres, zaburzenia hormonalne, podatność genetyczna, niektóre przyjmowane leki czy czynniki miejscowe (takie jak np. wady zgryzu, ubytki próchnicowe, nieszczelne nawisające wypełnienia, niedopasowane uzupełnienia protetyczne).

Jak wstępnie rozpoznać schorzenie przyzębia?

 • Najbardziej widocznym objawem jest krwawienie zauważane najczęściej podczas szczotkowania czy też jedzenia
 • Nieświeży oddech, który nie ustępuje po zabiegach higieny domowej
 • Zaczerwienione, obrzęknięte a czasem nawet przerośnięte dziąsła
 • Dolegliwości bólowe podczas żucia
 • Ruchomość i przemieszczanie się zębów
 • Nadwrażliwość zębów
 • Obniżanie się brzegów dziąseł, wydłużone korony zębów.

 

Zapobieganie chorobom dziąseł

 • Szczotkuj żeby prawidłową techniką, zaleconą przez higienistkę stomatologiczną lub lekarza przynajmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty;
 • Stosuj nitkę dentystyczną;
 • Nie przerywaj szczotkowania oraz nitkowania zębów nawet gdy Twoje dziąsła krwawią;
 • Zmieniaj szczoteczkę do zębów najrzadziej co trzy miesiące;
 • Regularnie odwiedzaj swojego lekarza oraz higienistkę.
Kategoria: Periodontologia

Przeczytaj inne artykuły: