Umów wizytę telefonicznie: 224 600 700 lub przez

Portal Pacjenta

Porady

Co to jest ortodoncja?

Ortodoncja jest częścią stomatologii związaną z diagnostyką, leczeniem i zapobieganiem nieregularności położenia zębów, nieprawidłowości zgryzu i zaburzeń rysów twarzy. Nazwa pochodzi od dwóch greckich słów orthos – prosty i odus – ząb.

Dziedzina ta zajmuje się m.in. leczeniem stłoczeń zębów (ustawienie zębów na zewnątrz lub od wewnątrz łuku zębowego), zgryzów otwartych (zęby górne nie kontaktują się z zębami dolnymi), zgryzów głębokich, tyłozgryzów (gdy zęby dolne położone są znacząco dotylnie w stosunku do zębów górnych), przodozgryzów (zęby dolne położone są przed zębami górnymi), zgryzów krzyżowych, przewieszonych (gdy zęby górne nawisają ,,balkonowato’’ nad zębami dolnymi), zaburzeń rozwojowych szczęki lub żuchwy.

Jeśli obserwujesz u siebie lub u swojego dziecka chociaż jeden z tych objawów powinieneś zgłosić się na konsultacje ortodontyczną.
Specjalista ortodonta zajmuje się profilaktyką i leczeniem wad zgryzu, jak również dysfunkcji szczękowo-twarzowych. Leczenie ortodontyczne ma na celu uzyskanie prawidłowych stosunków międzyzębowych, zarówno w obrębie jednego łuku, jak i łuków względem siebie. Leczenie z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego może być nie tylko sposobem na uzyskanie pięknego uśmiechu, ale także na przywrócenie prawidłowych proporcji między dolnym i środkowym odcinkiem twarzy. Zasadniczo nie ma ograniczeń wiekowych dla pacjentów planujących terapię wad zgryzu. Leczenie ortodontyczne obejmuje terapię z zastosowaniem aparatów stałych i ruchomych (zdejmowanych).

Znajdź placówkę w swojej okolicy
Kategoria: Ortodoncja